Split

Split sa nachádza v strednej Dalmácii, na východnom pobreží chorvátskeho Jadranu. Je najväčším mestom v Dalmácii a druhým najväčším mestom Chorvátska. Je správnym, hospodárskym, kultúrnym a vzdelávacím centrom Dalmácie s približne 180 tisíc obyvateľmi.

Mesto bolo vybudované na splitskom polostrove, pod vrchom Marjan s mediteránskym lesoparkom a vychádzkovými trasami v píniových hájoch a popri mori. Zo severnej a severovýchodnej strany ho chráni pohorie Mosor a zo severozápadnej strany Kozjak. Z oboch pohorí je nádherný výhľad na Kaštelanský záliv, Splitský prielaz a dalmátske ostrovy Brač, Hvar, Šoltu a Čiovo.

Za prvého obyvateľa mesta Split sa považuje rímsky cisár Dioklecián, ktorý dal na tomto mieste v roku 293 vybudovať obrovský palác, ktorý sa zachoval dodnes a je pod ochranou UNESCO. Rozhodol sa tak kvôli vynikajúcej geografickej polohe, príjemnému mediteránskemu podnebiu a prírodným krásam tejto oblasti. Počas búrlivých storočí po Diokleciánovi sa okolo cisárskeho palácu vystavalo mesto, ktoré sa postupne rozvíjalo do regionálneho centra.

Dnes je Split čulá, temperamentná metropola, ktorej srdce bije v starých múroch rímskeho palácu. Svojich návštevníkov priťahuje jeho srdečnosť, tradičná dalmatínska kuchyňa, dobré víno a večne znejúca pieseň. Mesto je považované za najšportovejšie mesto na svete. Futbalový klub Hajduk je pýchou všetkých obyvateľov Dalmácie. Zo Splitu pochádza 161 olympionikov a dokonca 60 splitských športovcov získalo olympijskú medailu. Len máloktoré mesto sa môže pochváliť takou úspešnou športovou tradíciou.

Toto všetko a ešte viac je skutočným lákadlom pre turistov, aby neobišli mesto Split. Navštívte aj Vy múry a vchod do starého palácu, Jupiterov chrám, námestie Peristyl, či múzeum skryté v pivničných priestoroch starorímskeho palácu. Prezrite si najstaršiu katedrálu na svete s vežou Sv. Dujma, známe námestie Prokurative v mediteránskom štýle, pevnosť Gripe, pamätník Gregora Ninského ... Poprechádzajte v kamenných uličkách, zájdite do múzeí či galérií. Vyjdite na vrch Marjan, oddýchnite si na známej pláži Bačvice, večer navštívte podujatia kultúrneho festivalu Splitské leto alebo sa za zábavou a nočným životom vyberte do kaviarní a klubov priamo pri mori.

Nezabudnite prebádať aj okolie mesta, pozostatky antického mesta Salona, či stredoveký hrad Klis alebo sadnite na trajekt a navštívte blízke ostrovy! Ich pôvabu určite neodoláte!

Potrebujete ešte krajšiu pozvánku? Vitajte v Splite, priatelia!

Vyhľadaj ubytovanie

Šifra objektu:
Typ ubytovania:
Príchod:
Odchod:
Počet cestujúcich: >

 

O meste Kaštela

Pod názvom Kaštela sa skrýva sedem menších spojených obcí ležiacich na pobreží Kaštelanského zálivu. Sú to obce: Kaštel Štafilić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšić, Kaštel Kambelovac, Kaštel Gomilica a Kaštel Sućurac..

Čítaj viac »

Pláže

Pláž Divulje sa nachádza neďaleko letiska, v západnej časti Kaštel Štafiliča. Štrková pláž vhodná pre všetkých aj pre najmenších, vstup do mora je pozvolný. Na pláži je sprcha a prezliekacie kabíny a nechýba tu ani bar..

Čítaj viac »

Turistika

Mesto Kaštela vďaka svojej vynikajúcej polohe ponúka dovolenku na mori nielen pre milovníkov dejín a kultúry, ale všetkým, ktorí si chcú vychutnať pohľad na more z výšky, z vrcholca pobrežných vrchov a vyhliadok...

Čítaj viac »

Legenda o víne

Vedeli ste, že Chorvátsko je bohaté na mnohé autochtónne sorty vína? Väčšina tohto bohatstva chorvátskych originálnych sort vína pochádza práve z Dalmácie. Zachovali sa ako zriedkavé trsy stratené vo vinohradoch na pobreží a na ostrovoch...

Čítaj viac »

Gastro sprievodca

Dalmatínska kuchyňa je jednou z podôb mediteránskej kuchyne, je zmesou nielen stravovacích, ale aj životných zvykov obyvateľov Dalmácie hrdých na svoje tradície. Tradičná dalmatínska strava zahrňuje častú konzumáciu obilnín, ovocia, zeleniny...

Čítaj viac »

Kaštelanský Romeo a Júlia

Neverím, že sú na svete ľudia, ktorí sú aspoň trochu vzdelaní a nikdy nepočuli alebo nečítali Shakespareovho Romea a Júliu. Vedeli ste, že sa takmer rovnaký príbeh lásky odohral aj na chorvátskom pobreží, v našej obľúbenej dovolenkovej destinácii Dalmácii...

Čítaj viac »