Vedeli ste, že Kaštela je mesto ....

... jediné v Chorvátsku vzniknuté zo siedmych dedín,
... jediné, ktoré nemá "centrum mesta"
... jediné v Chorvátsku so šiestimi poštovými číslami,
... jediné vo svete, ktoré bezprostredne susedí s dvoma ďalšími mestami zapísanými v UNESCO-vom zozname,
.... v ktorom rastie najstarší (1500 rokov), najvyšší (10 metrov) a najširší (šesť metrov) olivovník na Jadranskom pobreží,
... ktorý má tri futbalové kluby, tri dobrovoľné požiarne zbory, tri zbory národnej hudby, tri karnevaly, tri združenia dramatických amatérov a jedného volejbalového majstra republiky?

Zoznámte sa s mestom Kaštela!

Pod názvom Kaštela sa skrýva sedem menších spojených obcí ležiacich na pobreží Kaštelanského zálivu. Sú to obce: Kaštel Štafilić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšić, Kaštel Kambelovac, Kaštel Gomilica a Kaštel Sućurac. Každé osídlie sa rozvinulo v okolí svojej pevnosti, bašty, kaštieľa (chorv. kaštel), má svoju vlastnú históriu, legendu či tradíciu, prírodné krásy a žije si vlastným životom v duchu mediteránskeho prostredia. Mesto Kaštela má výbornú polohu v centre strednej Dalmácie, pod pohorím Kozjak, rozprestiera sa medzi dvoma historicky významnými mestami: Trogir, ktorého historické centrum je zapísané v zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a Split, ktorého impozantný Diokleciánov palác zo 4 st.n.l. zaraďuje aj mesto Split ku UNESCO-vým pamiatkam. Sedemnásť kilometrov dlhé pobrežie medzi nimi tvorí mesto Kaštela. Z jeho nábrežia je nádherný výhľad na polostrov Marjan a na ostrov Čiovo, ktorý je južnou hranicou Kaštelanského zálivu.

Podľa údajov posledného sčítania obyvateľstva v roku 2011, v meste Kaštela žije vyše 38 tisíc obyvateľov. Vďaka blahému mediteránskemu podnebiu, ktoré je vhodné na zrýchlené pestovanie zeleniny a mediteránskych poľnohospodárskch kultúr, z ktorých je tu známa sorta červeného hrozna crljenak kaštelanský, olivy, figy, mandle a ďalšie, sa domáci obyvatelia v minulosti zamerali na poľnohospodárstvo a rybárstvo. Východná časť mesta je kvôli blízkemu veľkému mestu Split orientovaná na priemysel a obchodné strediská, pričom západná časť mesta, tzv. Dolné Kaštely (Donja Kaštela) sa venuje predovšetkým turizmu. Tu nájdete širokú ponuku ubytovacích kapacít a služieb: apartmány pri mori, apartmány s bazénom, izby na prenájom, dovolenkové domy, či hotely alebo kempy. Novovybudovaný jachtársky prístav – Marina Gomilica v Kaštel Gomilici ponúka svoje služby súkromným aj prenajatým jachtám (charter) a člnom, čím značne prispieva k posilneniu turistickej ponuky v Kaštela.

Mesto Kaštela je s okolitými mestami spojená dvoma hlavnými cestami: tzv. stará kaštelanská cesta (dnes Cesta Dr. Franje Tuđmana), ktorá pochádza ešte čias maršála Marmonta (z čias francúzskej správy nad Dalmáciou zo zač. 19.st.) a magistrála, ktorá prechádza viac menej nad osídlenými časťami. Značný dopravný význam má aj železničná trať spájajúca Záhreb so Splitom. Na západnom okraji mesta Kaštela, v časti s názvom Resnik sa nachádza splitské letisko. Let zo Záhrebu do Splitu trvá asi 35 minút.

Kaštela ponúka svojím návštevníkom zaujímavé kultúrno umelecké podujatia. Navštívte Múzeum mesta Kaštela v zámku Vitturi v Kaštel Lukšići (v rodnom zámku Dobrile – nešťastnej hrdinke príbehu o kaštelanskom Rómeu a Júlii) a Archeologické múzeum mesta Kaštela, ktoré sa nachádza v bývalom biskupskom paláci v Kaštel Sućurac.

Pozývame Vás, aby ste sa zúčastnili aj tradičných fašiangových karnevalov vo februári. V Kaštela sa organizujú až tri veľké oslavy so sprievodom veselých a zaujímavých fašiangových masiek a to v Kaštel Sućurac, Kaštel Kambelovac a v Donja Kaštela (Štafilić, Novi, Stari). Karnevalová tradícia sa udržuje vyše 150 rokov a okrem domáceho obyvateľstva sa k oslavám radi pridávajú aj hostia nielen z okolitých miest ale aj z celého Chorvátska.

Počas leta nezabudnite na festival "Kaštelanské kultúrne leto", ktorý sa koná pravidelne od 01.07. do 31.08. V rámci jeho programu sa konajú zaujímavé koncerty, divadelné predstavenia, výstavy, folklórne slávnosti, športové podujatia či ľudové zábavy, tzv "fešty" s dobrou hudbou, dalmatínskymi špecialitami, vínom a zábavou. Zaujímavosťou je, že sa spomenuté podujatia konajú pod holým nebom, na pútavých miestach starobylých centier jednotlivých kaštelov a radi ich vyhľadávajú i domáci obyvatelia i naši hostia.

Odporúčame Vám navštívíť festival "Večery dalmatínskej piesne" ktorý sa koná v Kaštel Kambelovci už tradične počas júla. Tu si vypočujete tradičné dalmatínske piesne v podaní tzv. klapských skupín (chorv. klapa – skupina ľudových spevákov tradične bez sprievodu hudby). Klapské spevy boli zaradené do UNESCO-vho Zoznamu nemateriálneho svetového bohatstva Európy. O populárnosti klapskej piesne svedčí aj skutočnosť, že klapská skupina bude v roku 2013 zastupovať Chorvátsko na prestížnej súťaži Eurovizia 2013. Je mimoriadnym a nevšedným zážitkom, vypočuť si tradičné klapy v autochtónnom prostredí malých námestíčok obkolesených múrmi dalmatínskych kamenných domov tvoriacich ideálnu obrazovú aj zvukovú kulisu koncertu. Už pri zaznení prvých tónov Vám naskočí husia koža a budete vzrušene počúvať umenie ľudského hlasu v tradičnom podaní dalmatínskych spevákov. Nezabudnite sa vopred informovať o konaní najbližšieho koncertu! Informácie o jednotlivých podujatiach v rámci Kaštelanského kultúrneho leta budete mať možnosť získať nielen na našej stránke, ale aj v pobočke našej cestovnej kancelárie.

Prečítajte si slová pôvodnej starej kaštelanskej piesne, ktorou Vás do Kaštela pozývame:

Original:

Lijepa su lijepa moja Kaštela,
u moru svjetluca sunčani trak.
Galeba jata, krila im bijela,
njišu nad morem dok ne padne mrak.
Dođi u Kaštela, tamo te čekam ja,
U maloj barčici na obali...

Vyhľadaj ubytovanie

Šifra objektu:
Typ ubytovania:
Príchod:
Odchod:
Počet cestujúcich: >