Ostrov Čiovo

Ostrov Čiovo svojou rozlohou 28,8 km2 sa rozprestiera v smere z východu na západ pričom je výstupnou bránou Kaštelanského zálivu. Južná časť mesta Trogir zachádza do severnej časti ostrova Čiovo, torého ďalšie časti sú : Okrug Gornji, Okrug Donji, Arbanija, Slatine i Žedno. Severozápadná ostrovná časť Trogira je s pevninou prepojená pohyblivým mostom. Čiovo je obľúbená turistická destinácia známa predovšetkým vďaka nádherným zátokám a plážam.

Ostrov bol osídlený už v dávnych dobách , Rimania ho nazývali Boa (Bua alebo Bavo), v 15. a 16. storočí tu nachádzalo množstvo obyvateľov svoje útočisko pred Turkami. Všetkým návštevníkom Čiova odporúčame návštevu malebného kostolíka "Gospe od Prizidnica", ktorý bol postavený v roku 1546. Nachádza sa na skalnatom útese na juhovýchodnej strane ostrova.

Mastrinka

Mastrinka je osada v severnej časti ostrova, od Trogira je vzdialená asi 2 km. Susedná osada v smere na východ od Mastrinky je osada Arbanija. Je to miesto s prekrásnou plážou z bieleho štrku, ktorá sa tiahne pozdĺž celého pobrežia.

Arbanija

Arbanija je osada 4 km vzdialená od mesta Trogir. Je to destinácia ideálna pre všetkých, ktorí preferujú pokojnú dovolenku. Prezrite si dominikánsky kláštor "Sv. Križa", ktorý bol postavený v 15. storočí. K nádherným zátokám a plážam je možný prístup bicyklom, upravené cesty vedú k vrcholu ostrova Čiovo a po pobreží až do Slatine či Trogira.

Okrug Gornji

Okrug Gornji zaberá západnú časť ostrova juhozápadne od mesta Trogir. Je to obľúbené rušné miesto, ktoré svojimi plážami láka čoraz viac turistov z celého sveta. Pláž Copacabana sa tiahne pozdĺž pobrežia v dĺžke 2 km a ako už jej samotný názov hovorí, je to skutočný raj pre mladých. Kaviarne jedna vedľa druhej sú miestom nočnej zábavy, v strede sezóny sa pretvára na malé Rio. Ak sa chcete z Okruga vybrať na návštevuTtrogira, zvoľte lodnú dopravu. Pravidelná linka premáva každých 30 minút, vyhnete sa tak dopravnej zápche na Trogirskom moste.

Okrug Donji

Okrug Donji je asi 3 km vzdialený od Okruga Gornji a len 8 km od Trogira. Krásne zátoky, čisté more a borovicové lesy, spolu tvoria ideálne podmienky pre pokojnú dovolenku. Požičajte si bicykel alebo skúter a vychutnajte si tamojšie prírodné bohatstvo.

Slatine

Slatine, typická rybárska osada ležiaca na severovýchodnej strane Čiova. Malebný rybársky prístav je útočiskom domácich rybárov už takmer 150 rokov. Promenádou pozdĺž pobrežia sa dostanete až na mys ostrova. Lesnými cestičkami cez borovicové lesy prídete k nádherným nepreplneným panenským plážam, na úplnom konci ostrova je krásna štrková pláž s názvom Kava.

Príďte na ostrov Čiovo a vychutnajte si krásu jeho panenskej prírody!

Vyhľadaj ubytovanie

Šifra objektu:
Typ ubytovania:
Príchod:
Odchod:
Počet cestujúcich: >

 

O meste Kaštela

Pod názvom Kaštela sa skrýva sedem menších spojených obcí ležiacich na pobreží Kaštelanského zálivu. Sú to obce: Kaštel Štafilić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšić, Kaštel Kambelovac, Kaštel Gomilica a Kaštel Sućurac..

Čítaj viac »

Pláže

Pláž Divulje sa nachádza neďaleko letiska, v západnej časti Kaštel Štafiliča. Štrková pláž vhodná pre všetkých aj pre najmenších, vstup do mora je pozvolný. Na pláži je sprcha a prezliekacie kabíny a nechýba tu ani bar..

Čítaj viac »

Turistika

Mesto Kaštela vďaka svojej vynikajúcej polohe ponúka dovolenku na mori nielen pre milovníkov dejín a kultúry, ale všetkým, ktorí si chcú vychutnať pohľad na more z výšky, z vrcholca pobrežných vrchov a vyhliadok...

Čítaj viac »

Legenda o víne

Vedeli ste, že Chorvátsko je bohaté na mnohé autochtónne sorty vína? Väčšina tohto bohatstva chorvátskych originálnych sort vína pochádza práve z Dalmácie. Zachovali sa ako zriedkavé trsy stratené vo vinohradoch na pobreží a na ostrovoch...

Čítaj viac »

Gastro sprievodca

Dalmatínska kuchyňa je jednou z podôb mediteránskej kuchyne, je zmesou nielen stravovacích, ale aj životných zvykov obyvateľov Dalmácie hrdých na svoje tradície. Tradičná dalmatínska strava zahrňuje častú konzumáciu obilnín, ovocia, zeleniny...

Čítaj viac »

Kaštelanský Romeo a Júlia

Neverím, že sú na svete ľudia, ktorí sú aspoň trochu vzdelaní a nikdy nepočuli alebo nečítali Shakespareovho Romea a Júliu. Vedeli ste, že sa takmer rovnaký príbeh lásky odohral aj na chorvátskom pobreží, v našej obľúbenej dovolenkovej destinácii Dalmácii...

Čítaj viac »