Trogir

Mesto Trogir leží v strednej Dalmácii, na severozápadnom pobreží Kaštelanského zálivu. Nádherné mestečko so starobylým centrom pod ochranou UNESCO chytí za srdce každého návštevníka. Široké nábrežie "Riva", kamenné uličky, historické pamiatky, umelecké zbierky, múzeá, či obchodíky so suvenírmi si Vás navždy získajú.

Trogir založili grécky kolonizátori z ostrova Vis v 3. storočí p.n.l. V minulosti bolo mesto jedným z najväčších kultúrnych centier Dalmácie a vrchol rozvoja dosiahlo v 13. a 14. storočí.

Starobylé centrum Trogiru tvorí pevnosť a obranná veža obkolesené hradbami vybudované na malom ostrovčeku. Rozvinulo sa v období od 13. do 15. storočia, vo vnútri hradieb, v 15. storočí ho obnovila benátska vláda. Benátčania dali vystavať aj dve pevnosti: pevnosť Kamerlengo a vežu Sv. Marka. Kamerlengo stojí na juhozápadnom cípe ostrova, slúžila ako obydlie benátskej armáde. Severne od nej stojí veža Sv. Marka. Medzi oboma pevnosťami sa nachádza tzv. glorijet, kruhovitá kolonáda v klasicistickom štýle. Staršia časť mesta sa rozvinula okolo hlavného námestia s katedrálou.

Vstup do mesta zo severu bol cez renesančnú mestskú bránu zo 17. storočia so sochou patróna mesta, blahoslaveného Ivana Orsiniho. Na hlavnom mestskom námestí sa nachádza katedrála Sv. Vavrinca (Sv. Lovre), vystavaná v období od 13. do 17. storočia (počas stavby bola viackrát prestavovaná). Vstup do katedrály je zdobí výnimočné umelecké dielo – Portál majstra Radovana z roku 1240. V katedrále sa nachádza krstiteľnica z roku 1464, osemuholníková kamenná kazateľnica z 13. st., gotické lavice pre chór, cibórium zo 14. st. , obrazy miestnych a talianskych majstrov, gotická kaplnka Sv.Jeronima z roku 1438 a kaplnka blahoslaveného Ivana Ursiniho – najkrajšia renesančná pamiatka v Dalmácii.

Na hlavnom mestskom námestí sa nachádza stará mestská lóža zo 14. storočia, veža s orlojom a kostolík Sv. Sebastiána v renesančnom štýle. Najstarším kostolom v meste je kostol Sv. Barbory (vystavený v 9. až 10.st.), ktorý sa nachádza za lóžou. Na námestí sa nachádza Palác Čipiko a oproti palácu sa nachádza mestská radnica z 15. storočia. Romantický kostol Sv.Jána Krstiteľa z 13. st. s pozostatkami stredovekých fresiek a hrobkou rodiny Čipiko sa nachádza hneď vedľa radnice. Smerom ku nábrežiu sa zachovala časť hradieb s obrannou vežou a renesančná mestská brána z roku 1593.

Dnes je Trogir šarmantné mediteránske mestečko a je správnou voľbou pre dovolenku či výlet nielen počas hlavnej sezóny. Umelecké galérie, obchodíky, reštaurácie, kaviarničky v centre mesta tvoria pravú atmosféru mesta a činia ho zaujímavým. Vyberte sa aj vy na dovolenku do Trogiru! Bohaté kultúrno-historické bohatstvo, neodolateľná vôňa dalmatínskej kuchyne, zvuky dalmatínskych piesní, snívanie pod slnečnou oblohou sa aj Vám zapáčia. Príďte a presvedčte sa!

Vyhľadaj ubytovanie

Šifra objektu:
Typ ubytovania:
Príchod:
Odchod:
Počet cestujúcich: >

 

O meste Kaštela

Pod názvom Kaštela sa skrýva sedem menších spojených obcí ležiacich na pobreží Kaštelanského zálivu. Sú to obce: Kaštel Štafilić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšić, Kaštel Kambelovac, Kaštel Gomilica a Kaštel Sućurac..

Čítaj viac »

Pláže

Pláž Divulje sa nachádza neďaleko letiska, v západnej časti Kaštel Štafiliča. Štrková pláž vhodná pre všetkých aj pre najmenších, vstup do mora je pozvolný. Na pláži je sprcha a prezliekacie kabíny a nechýba tu ani bar..

Čítaj viac »

Turistika

Mesto Kaštela vďaka svojej vynikajúcej polohe ponúka dovolenku na mori nielen pre milovníkov dejín a kultúry, ale všetkým, ktorí si chcú vychutnať pohľad na more z výšky, z vrcholca pobrežných vrchov a vyhliadok...

Čítaj viac »

Legenda o víne

Vedeli ste, že Chorvátsko je bohaté na mnohé autochtónne sorty vína? Väčšina tohto bohatstva chorvátskych originálnych sort vína pochádza práve z Dalmácie. Zachovali sa ako zriedkavé trsy stratené vo vinohradoch na pobreží a na ostrovoch...

Čítaj viac »

Gastro sprievodca

Dalmatínska kuchyňa je jednou z podôb mediteránskej kuchyne, je zmesou nielen stravovacích, ale aj životných zvykov obyvateľov Dalmácie hrdých na svoje tradície. Tradičná dalmatínska strava zahrňuje častú konzumáciu obilnín, ovocia, zeleniny...

Čítaj viac »

Kaštelanský Romeo a Júlia

Neverím, že sú na svete ľudia, ktorí sú aspoň trochu vzdelaní a nikdy nepočuli alebo nečítali Shakespareovho Romea a Júliu. Vedeli ste, že sa takmer rovnaký príbeh lásky odohral aj na chorvátskom pobreží, v našej obľúbenej dovolenkovej destinácii Dalmácii...

Čítaj viac »